سردار محمد علی الله دادی

به نام خدا
زندگینامه مختصر سردار شهید محمد علی الله دادی
سردار شهید محمد علی الله دادی از فرماندهان دلاور دوران دفاع مقدس و رادمردی مؤمن و ولایت مدار بود. وی بارها نجوای شهادت را به هنگام دفاع مقدس با گوش جان شنیده اما تقدیر بر آن بود تا در دفاع از حرم حضرت زینب (س) توسط رژیم صهیونیستی به شهادت برسد. ایشان متولد سال 1342 در روستای پاریز از توابع شهرستان سیرجان استان کرمان میباشد. تحصیلاتش را تا مقطع دیپلم در همین روستا پشت سرگذاشت و سپس وارد دانشکده فنی کرمان گردید.

همزمان با شکل گیری انقلاب اسلامی درس را کنار گذاشت و برای کمک به مردم محرم جنوب استان به شهرستان کهنوج سفر کرد و مدتی در این شهرستان خدمت نمود . سپس با شروع جنگ تحمیلی فرصت بازگشت به دانشگاه را تا پایان جنگ از دست داد و پانزده روز پس از حمله ارتش بعث به ایران در تاریخ 14/7/1359به اتفاق دوست و همرزم همیشگی اش سردار شهید مهدی زندی نیا عازم جبهه گردید و به سوسنگرد رفت. 39 روز بعد در تاریخ 23 آبان ماه 1359 ارتش بعث عراق اقدام به محاصره سوسنگرد نمود. در این شرایط به همه رزمندگان داخل شهر سلاح دادند و به سردار شهید الله دادی یک تفنگ ژ3 رسید. اما به شهید زندی نیا هیچ چیز نرسید. بنابر این هر دو به همراه نیروهای خمپاره انداز شهید حسین علم الهدی در کنار نیروهای ستاد جنگهای نامنظم دکتر مصطفی چمران وارد خط مقدم گردیدند و از همین جا با سلاح خمپاره انداز آشنا شدند و پس از چندی تبدیل به بهترین کاربران این سلاح گردیدند. شهید الله دادی از اواسط سال 1361 به عضویت رسمی سپاه درآمد و قبل از عملیات خیبر تحت عنوان نیروی دیده بان به واحد خمپاره انداز لشکر 41 ثارالله پیوست. بعد از عملیات خیبر دستور داده شد تا تشکیلات مستقل واحدهای خمپاره انداز ، مینی کاتیوشا ، موشک انداز ، تفنگ 106 م م ، دوشکا و اس پی جی ، تبدیل به گردان ادوات با سه گروهان پشتیبانی آتش و ضد زره و ادوات سبک گردد. شهید حسین صادقی فرمانده گردان ادوات بود و محمد علی الله دادی در این ساختار به عنوان دیده بان کار را ادامه داد . در عملیات بدر حسین صادقی به شهادت می رسد که حاج مهدی فرمانده ادوات لشکر 41 ثارالله شد ، محمد علی ضمن اینکه در دیده بانی خدمت می نمود، مسئول تطبیق آتش ادوات بود و در عملیات والفجر هشت با حاج مهدی زندی نیا طرح آتش ادوات را تهیه نمود ،طرح آتشی که تمام خط حد لشکر از خط دوم تا پایان برد سلاحهای ادواتی کاملا پوشش داده شد ،در عملیات کربلای یک با مجرح شدن حسین افشار منش به عنوان جانشین فرمانده تیپ ادوات سردار شهید مهدی زندی نیا ایفای نقش نمود و بالاخره در عملیات کربلای پنج همزمان با شهادت این سردار شهید به عنوان فرمانده تیپ ادواتی رعد انتخاب شد و تا آخر جنگ در همین مسئولیت باقی ماند. حضور بی ریا و دائمی وی در جبهه های جنگ نشان از خستگی ناپذیری وی دارد. قبل از شروع عملیات والفجر ده با توجه به نبود جاده، در طرحی کاملأ محرمانه و نظامی اقدام به انتقال مهمات و تجهیزات از این سوی سلسله ارتفاعات اورامانات تا دشت سلیمانیه نمود و بدین گونه در پیروزی لشکر 41 ثارالله بر دشمن بعثی نقش اساسی ایفا کرد. وی پس از جنگ بعنوان فرمانده سپاه سیرجان انتخاب گردید .
بعد از انتقال تیپ های لشکر 41 ثارلله از اهواز به کرمان جانشینی تیپ دوم صاحب الزمان (عج) را بعهده گرفت و در پاکسازی منطقه جنوب شرق از وجود اشرار مسلح نقش بسزایی ایفا نمود ، و بعد به مدت سه سال جانشین فرمانده تیپ زرهی 38 ذوالفقار کرمان گردید و سپس فرماندهی تیپ زرهی رمضان لشکر 27 محمد رسول الله (ص) تهران را عهده دار شد و بعد از آن فرمانده تیپ الغدیر یزد گردید. در زمان مسئولیت این تیپ سپاه الغدیر را سازماندهی و فرماندهی سپاه یزد را نیز بعهده گرفت .
در زمان فرماندهی تیپ رمضان لشکر 27 محمد رسول الله (ص ) و فرماندهی تیپ الغدیر بارها بعنوان تیپ نمونه انتخاب و مورد تشویق قرار گرفت .
شهید الله دادی فردی با زکاوت و آگاه به امور نظامی و مدیری توانمند و با تدبیر بود که همه این سازمانهای نظامی را به بهترین وجهی با رشد نظامی و تسلیحاتی مواجه ساخت و موجبات اقتدار و صلابت ایران اسلامی را در عرصه های جهانی فراهم نمود. زندگی مبارزاتی این سردار سر افراز اسلام با هجوم عوامل استکبار و گروههای تکفیری ـ سلفی به سوریه وارد مرحله تازه ای گردید و به عنوان مستشار نظامی برای کمک به دولت و ملت سوریه در مقابله با تروریستها عازم این کشور شد. طرحها و مشورت‌های وی در راستای توقف و خنثی سازی جنایات و توطئه‌های فتنه صهیونیستی تکفیری موجبات عقب نشینی گسترده گروه داعش و جبهه النصره را از مناطق وسیعی از سوریه ایجاد نمود و رهایی ملت سوریه را از چنگال دشمنان این کشور به همراه داشت. به همین علت مورد توجه واقع شد و در لیست ترور استکبار جهانی قرار گرفت.
وی عصر روز یک شنبه 28/10/1393 در حالی که برای بازدید از استان قُنیطره سوریه عازم این منطقه گردیده بود، مورد حمله بالگردهای توپدار رژیم صهیونیستی واقع شد و به همراه شش تن از همرزمانش که جزو اعضای حزب الله لبنان بودند، به شهادت رسید. بدین گونه نام خود را در فهرست مدافعین و حامیان مقاومت اسلامی و ضد صهیونیستی ثبت نمود. روحش شاد و یادش گرامی.

alahdadi

 

hasan 15

hasan 16

images 1

دانلود

001

 متن کامل زندگی نامه و عکس و فیلم و خاطرات شهید را در اینجا مشاهده نمایید .

 

8 1

 

 

 

 

 

 

تمامی حقوق نزد قرارگاه تیپ ادوات لشکر 41 ثار الله محفوظ می باشد